Elektroniczni asystenci Autodesk

Ocena: 0
1682

Rys. Tech Data

Współpracujące ze sobą oprogramowanie Revit oraz Robot firmy Autodesk nie jest już tylko przedłużeniem ramienia projektanta i elektroniczną deską kreślarską. Można powiedzieć, że jest to – jak gdyby – zespół „elektronicznych asystentów”, którzy pilnują, aby decyzje projektanta były odzwierciedlane w każdym rysunku, tabeli oraz u współpracujących projektantów branżowych.

Każdy, kto pracował przy wielobranżowym projekcie na pewno doświadczył niejednej sytuacji, w której konstruktor nie zauważył zmiany wprowadzonej przez architekta, architekt i instalatorzy przeoczyli powiększoną przez konstruktora belkę... Efektem tego zawsze są niepotrzebne nerwy i powiększające się koszty. Teraz o spójność dokumentacji dbają zaawansowane technologicznie aplikacje: „elektroniczny asystent”, a projektanci uwolnieni od nużącej działalności administracyjnej mogą zająć się tym, na czym znają się najlepiej – projektowaniem. Takie właśnie możliwości daje modelowanie informacji o budynku (BIM). Projektanci pracujący w tej technologii korzystają z jednego, wspólnego modelu obiektu a wszystkie informacje zapisywane są w jednej bazie danych.

Oznacza to, że zmiany wystarczy dokonać tylko raz i tylko w jednym miejscu, a „elektroniczny asystent” zadba o zachowanie spójności dokumentacji. Każdy rzut, widok, przekrój czy zestawienie materiałowe to obraz tej samej zapisanej w jednym miejscu informacji, a więc nieuniknione i konieczne modyfikacje w projekcie od razu ujawnią się w przygotowanej dokumentacji. Praca w takim systemie umożliwia stały dostęp do informacji wszystkim uczestnikom procesu projektowego.

Programy Revit umożliwiają działającym w sieci członkom zespołu projektowego wspólną pracę w jednym modelu, przy zachowaniu pełnej koordynacji projektu.

Zintegrowany proces wymiany informacji pomiędzy programami Autodesk
Rys. Tech Data


Inżynierowie konstruktorzy pracujący w programie Revit Structure, współpracujący z architektami projektującymi przy pomocy Revit Architecture mają możliwość korzystania z ich modelu i natychmiastowego wykrywania rozbieżności pomiędzy elementami architektonicznymi i konstrukcyjnymi.

Inżynierowie instalatorzy projektujący w programie Revit MEP mają dostęp do modeli tworzonych przez architektów i konstruktorów, co pozwala na sprawne znajdowanie kolizji i szybkie rozwiązywanie pojawiających się problemów.

Ale to nie wszystko. W programie Revit Stucture automatycznie, równolegle tworzony jest model analityczny, który można eksportować do programu Robot Structural Analysis i dokonać obliczeń statycznych oraz wymiarowania poszczególnych elementów konstrukcji. Na uwagę zasługuje fakt, że zmiany naniesione w modelu analitycznym w programie Robot zostaną również uwzględnione w programie Revit Structure.

Zwymiarowane elementy konstrukcyjne można przesłać do programu AutoCAD Structural Detailing (moduły Żelbet i Stal) w postaci praktycznie gotowej dokumentacji wykonawczej.

Tak zaawansowana współpraca między odrębnymi aplikacjami branżowymi sprawia, że koordynacja nawet najbardziej złożonych projektów jest znacznie łatwiejsza i skutkuje spójnym, skoordynowanym i rzetelnym projektem końcowym.

Źródło: Informatyka w Budownictwie, nr 4 (13) 2011

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy