Elektroniczni asystenci Autodesk

Ocena: 0
1623

Nowe wyzwania stojące przed projektantami, coraz bardziej złożone obiekty oraz krótkie terminy przygotowania dokumentacji sprawiają, że aby skutecznie konkurować na współczesnym rynku projektowym trzeba wyróżniać się innowacyjnością. Proponujemy zatem zapoznanie się z zespołem „elektronicznych asystentów” Autodesk.

Rys. Tech Data

Współpracujące ze sobą oprogramowanie Revit oraz Robot firmy Autodesk nie jest już tylko przedłużeniem ramienia projektanta i elektroniczną deską kreślarską. Można powiedzieć, że jest to – jak gdyby – zespół „elektronicznych asystentów”, którzy pilnują, aby decyzje projektanta były odzwierciedlane w każdym rysunku, tabeli oraz u współpracujących projektantów branżowych.

Każdy, kto pracował przy wielobranżowym projekcie na pewno doświadczył niejednej sytuacji, w której konstruktor nie zauważył zmiany wprowadzonej przez architekta, architekt i instalatorzy przeoczyli powiększoną przez konstruktora belkę... Efektem tego zawsze są niepotrzebne nerwy i powiększające się koszty. Teraz o spójność dokumentacji dbają zaawansowane technologicznie aplikacje: „elektroniczny asystent”, a projektanci uwolnieni od nużącej działalności administracyjnej mogą zająć się tym, na czym znają się najlepiej – projektowaniem. Takie właśnie możliwości daje modelowanie informacji o budynku (BIM). Projektanci pracujący w tej technologii korzystają z jednego, wspólnego modelu obiektu a wszystkie informacje zapisywane są w jednej bazie danych.

Oznacza to, że zmiany wystarczy dokonać tylko raz i tylko w jednym miejscu, a „elektroniczny asystent” zadba o zachowanie spójności dokumentacji. Każdy rzut, widok, przekrój czy zestawienie materiałowe to obraz tej samej zapisanej w jednym miejscu informacji, a więc nieuniknione i konieczne modyfikacje w projekcie od razu ujawnią się w przygotowanej dokumentacji. Praca w takim systemie umożliwia stały dostęp do informacji wszystkim uczestnikom procesu projektowego.

Programy Revit umożliwiają działającym w sieci członkom zespołu projektowego wspólną pracę w jednym modelu, przy zachowaniu pełnej koordynacji projektu.

Zintegrowany proces wymiany informacji pomiędzy programami Autodesk
Rys. Tech Data


Inżynierowie konstruktorzy pracujący w programie Revit Structure, współpracujący z architektami projektującymi przy pomocy Revit Architecture mają możliwość korzystania z ich modelu i natychmiastowego wykrywania rozbieżności pomiędzy elementami architektonicznymi i konstrukcyjnymi.

Inżynierowie instalatorzy projektujący w programie Revit MEP mają dostęp do modeli tworzonych przez architektów i konstruktorów, co pozwala na sprawne znajdowanie kolizji i szybkie rozwiązywanie pojawiających się problemów.

Ale to nie wszystko. W programie Revit Stucture automatycznie, równolegle tworzony jest model analityczny, który można eksportować do programu Robot Structural Analysis i dokonać obliczeń statycznych oraz wymiarowania poszczególnych elementów konstrukcji. Na uwagę zasługuje fakt, że zmiany naniesione w modelu analitycznym w programie Robot zostaną również uwzględnione w programie Revit Structure.

Zwymiarowane elementy konstrukcyjne można przesłać do programu AutoCAD Structural Detailing (moduły Żelbet i Stal) w postaci praktycznie gotowej dokumentacji wykonawczej.

Tak zaawansowana współpraca między odrębnymi aplikacjami branżowymi sprawia, że koordynacja nawet najbardziej złożonych projektów jest znacznie łatwiejsza i skutkuje spójnym, skoordynowanym i rzetelnym projektem końcowym.

Źródło: Informatyka w Budownictwie, nr 4 (13) 2011

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy