ArCADia-Termo – dane uzupełniające
Rys. Intersoft
ArCADia-Termo – dane o budynku
Rys. Intersoft
ArCADia-Termo – definicje przegród
Rys. Intersoft
Program ArCADia-Termo pobiera z rzutu architektonicznego stworzonego w systemie ArCADia lub przeniesionego do ArCADii z innych programów architektonicznych posiadających interfejs IFC np. takich jak Allplan, ArchiCAD, Revit, ArchiCAD lub z ArCona geometrię budynku wraz z niezbędnymi danymi i w zasadzie za kliknięciem myszki wykonuje obliczenia cieplne pozwalające na oszacowanie strat w pomieszczeniach, określenie sezonowego zapotrzebowania na ciepło, charakterystyki cieplnej (certyfikat) oraz audytu energetycznego budynku.Program może funkcjonować też niezależnie i samodzielnie – wyposażony jest we własny interfejs do wprowadzania danych o obiekcie. W tym przypadku również zaleca się korzystanie z systemu ArCADia, a zamiast czasochłonnej analizy i numerycznego wpisywania danych, najpierw sporządzenie rysunku w ArCADii, a zaraz potem automatyczne wykonanie obliczeń w ArCADia-Termo.
ArCADia-Termo pozwala na obliczenia:
- współczynnika przenikania ciepła U wg normy PN EN ISO 6946,
- wymiany ciepła przez grunt wg normy PN EN ISO 13370,
- mostków cieplnych wg normy PN EN ISO 14683,
- zapotrzebowania na ciepło pomieszczeń wg norm PN B 03406 i PN EN 12831,
- sezonowego zapotrzebowania na ciepło budynku wg norm PN B 02025, PN EN 832 i PN EN ISO 13790,
- audytu energetycznego wg Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lutego 2008 r.,
- charakterystyki energetycznej (certyfikat energetyczny) wg rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r.
Dzięki zlokalizowaniu wszystkich obliczeń cieplnych w jednym programie użytkownik nie musi wprowadzać kolejny raz danych geometrycznych i cieplnych budynku, aby policzyć audyt lub certyfikat.
ArCADia-Termo – obliczenia stref cieplnych
Rys. Intersoft
ArCADia-Termo – raport certyfikatu
Rys. Intersoft
ArCADia-Termo ma możliwość generowania raportów obliczeniowych w formacie *.rtf (zgodnym m.in. z programem MS Office), które są wykonane wg wzorów zawartych w rozporządzeniach Ministra Infrastruktury i normach.
Dodatkowym atutem programu jest możliwość stworzenia przez użytkownika własnej biblioteki używanych przegród oraz współczynników potrzebnych do obliczeń certyfikatu, które mogą być wykorzystane w innym projekcie.
Źródło: Informatyka w Budownictwie, nr 1 (2) 2009