Stwórz własny wydruk w SeKo Prix i SeKo Smart

Ocena: 0
2277

Wybierając program kosztorysowy najczęściej skupiamy się na ilości katalogów, obsługiwanych cennikach, szybkości działania i łatwości obsługi. Często pomijamy fakt, że nasz kosztorys przez większość czasu będzie „funkcjonował” jako wydruk: w postaci papierowej lub elektronicznej – jako plik pdf.

Edycja wydruku w programie SeKo Prix/SeKo Smart – układ kolumn
Rys. OWEOB Promocja


Moduł obsługi wydruków jest jedną z najważniejszych części każdego programu kosztorysowego. W dzisiejszych czasach nie wystarczy tylko wydruk poprawny pod względem obliczeniowym. Niezmiernie ważny jest również jego układ oraz forma graficzna. Posiadacze SeKo Prix i SeKo Smart są tu na uprzywilejowanej pozycji – funkcje zawarte w tych programach pozwalają na łatwe uzyskanie wydruków na miarę XXI wieku.

Strona tytułowa – wizytówka kosztorysu
Pierwszym elementem, z którym spotyka się odbiorca kosztorysu jest strona tytułowa. Niestety wiele programów kosztorysowych nie ma w tej kwestii zbyt wiele do zaoferowania. Standardowa tekstowa strona tytułowa to w dzisiejszych czasach stanowczo zbyt mało. W programach SeKo Prix oraz SeKo Smart istnieje możliwość praktycznie dowolnego kształtowania jej układu i zawartości. Możliwe jest dołączanie elementów graficznych (np. logo firmy) oraz uzupełnienie jej danymi zmiennymi związanymi z kosztorysem jak np. wartość kosztorysu, wartości dopłat i narzutów, dane inwestycji, numer strony wydruku oraz dowolną ilością własnych innych zmiennych. Na tworzeniu stron tytułowych praca się nie kończy – można również tworzyć różne dokumenty powiązane z kosztorysem np. założenia wyjściowe do kosztorysowania, protokoły danych wyjściowych, protokoły typowania robót.

Podgląd wydruku z wyborem formatu eksportu
Rys. OWEOB Promocja


Własny układ wydruku – to nic trudnego
Niemal każdy program kosztorysowy dostarcza kilkanaście typowych wzorów wydruków. Personalizacja wydruku ogranicza się najczęściej do wyboru wariantu wydruku, ustalenia nagłówków i stopek oraz czasem kilku innych opcji. Dla wielu użytkowników jest to jednak niewystarczające. Dlatego też w SeKo Prix oraz w SeKo Smart można dowolnie modyfikować wydruki (a jest ich standardowo w programie kilkadziesiąt). Można modyfikować układ i szerokości kolumn, zmieniać zakres i szczegółowość prezentowanych informacji, zmieniać podsumowania i dodawać własne komentarze. Oczywiście zmiana nagłówków i stopek strony też nie stanowi żadnego problemu. Wydruki w programach SeKo Prix oraz SeKo Smart nie muszą być wyłącznie czarno-białe – do dyspozycji jest pełna paleta kolorów.

Eksport wydruku
Coraz częściej kosztorys przekazywany jest odbiorcy w wersji elektronicznej. Najpopularniejszy jest tu format pdf – SeKo Prix i SeKo Smart „potrafią” zapisać każdy wydruk w tym formacie bezpośrednio z programu – bez potrzeby używania dodatkowych sterowników wirtualnych drukarek. Na pdf’ach jednak możliwości programów się nie kończą, do dyspozycji są także inne następujące formaty eksportu: xls – arkusz kalkulacyjny MS Excel, xml – plik XML odczytywany m.in. przez arkusze kalkulacyjne, rtf – obsługiwany przez edytory tekstu np. MS Word, jpg – obrazy w formacie JPEG, csv – tekst rozdzielany średnikami, odt – dokument Open Office, tiff – obrazy w formacie TIFF, bmp – obrazy w formacie BMP, txt – plik tekstowy, ods – arkusz kalkulacyjny Open Office.

Okno wyboru wartości predefiniowanych (zmiennych)
Rys. OWEOB Promocja


Podczas eksportu można określić wiele opcji charakterystycznych dla każdego z formatów jak np. rozdzielczość dla plików graficznych, cieniowanie komórek w arkuszu kalkulacyjnym czy też zabezpieczenie hasłem przed modyfikacją w pliku pdf.

Jeśli zachodzi konieczność udostępnienia kosztorysu posiadaczom innych programów, można skorzystać z eksportu kosztorysu do uniwersalnego formatu .ath obsługiwanego przez większość programów do kosztorysowania.

Zamiast podsumowania
Bogate możliwości kształtowania wydruków to nie jedyne zalety programów SeKo Prix i SeKo Smart. Wspomniane na początku artykułu cechy takie jak: szybkość działania, łatwość pracy, obsługa cenników oraz obszerna baza katalogowa to również mocne punkty programów. Szczegółowe informacje, wersje demonstracyjne oraz kontakt do działu handlowego znaleźć można na stronie internetowej Sekocenbud.

(Paweł Kaczmarski
OWEOB Promocja Sp. z o.o.)

Informatyka w budownictwie, nr 2 (15) 2012

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy