Nowości w programach Athenasoft

Ocena: 0
1332
Użytkownicy Normy z niecierpliwością czekali na opcję importu przedmiarów z plików PDF. I stało się. Taka funkcja jest już dostępna w najnowszych wersjach tego programu. Jedną z kolejnych przydatnych nowości jest także mechanizm zaawansowanego wyszukiwania pozycji kosztorysowych w katalogach KNR.

Okno odczytu pliku z formatu PDF
Rys. Athenasoft

Import przedmiarów z PDF
PDF (Portable Document Format) to popularny format zapisu rozmaitych treści w formie elektronicznej. Został stworzony przez firmę Adobe Systems. Swoją popularność zawdzięcza m.in. darmowej przeglądarce Acrobat Reader dostępnej we wszystkich popularnych systemach operacyjnych.

Jeszcze kilka lat temu tworzenie dokumentów w tym formacie możliwe było po zakupieniu dość drogiego oprogramowania. Z biegiem czasu sytuacja się zmieniła i dzisiaj każdy może tworzyć pliki PDF za darmo, np. korzystając z tzw. „wirtualnych drukarek” (choćby PDFCreator’a), dzięki którym programy oferujące opcje drukowania mogą zapisywać na dysku efekty naszej pracy w „PDF-ie”.

W ostatnim czasie format ten stał się popularną formą przekazywania dokumentacji, na przykład w przetargach. O ile zapis przedmiarów/obmiarów w formacie PDF jest sprawą łatwą, o tyle czynność odwrotna stanowi nie lada wyzwanie dla programistów. Problemy natury technicznej spowodowały, że użytkownicy programów Athenasoft dość długo musieli czekać na opcję importu przedmiarów z plików PDF, ale w najnowszej wersji Normy Pro 4.33 i Normy Expert 5.2.100 taka funkcja jest już dostępna.

Umożliwia ona wczytywanie przedmiarów/obmiarów, które zostały wygenerowane za pomocą programów Norma, Strix, Rodos i Zuzia. W kolejnych wersjach możliwości modułu zostaną rozszerzone.

Ważne informacje
  • W Normie Standard moduł jest dostępny za dodatkową opłatą (szczegóły w dziale handlowym).
  • Moduł nie działa pod systemami Windows 98/Me. Wymaganym minimum w przypadku Normy Pro i Standard, jest Windows 2000 SP4.
  • Import działa wyłącznie w przypadku plików PDF zawierających dane tekstowe. Nie mogą to być obrazy, np. otrzymane w wyniku skanowania dokumentów papierowych. Jeśli w przeglądarce Adobe Reader można zaznaczyć fragment tekstu (jak na rysunku poniżej), to znaczy, że plik jest poprawny.
  • Norma potrafi odczytać przedmiary/obmiary, które zostały wygenerowane za pomocą programów Norma, Strix, Rodos i Zuzia.
Zaawansowane wyszukiwanie pozycji
Kolejną nowością, jaką wprowadzono w programach Norma Pro i Standard jest mechanizm zaawansowanego wyszukiwania pozycji kosztorysowych w katalogach KNR. We wspomnianych katalogach a dokładniej w oknie za pomocą, którego można przeglądać ich zawartość został wbudowany algorytm wyszukiwania pozycji wg tzw. nazw „podobnych” przez możliwość użycia znaku „+” jako specjalnego separatora pomiędzy słowami. Po wpisaniu szukanego tekstu dzięki użyciu jako separatora między słowami znaku specjalnego „+” zamiast spacji, wyświetlą się tylko te pozycje, które zawierają wszystkie podane słowa.


Lista pozycji z wyszukiwanym materiałem
Rys. Athenasoft


Rozbudowanie mechanizmu wyszukiwania polegało również na umożliwieniu wyszukiwania pozycji wg nazw RMS zawartych w danych pozycjach. Aby dokładniej wyjaśnić działanie tego mechanizmu można wyobrazić sobie sytuację gdzie początkujący kosztorysant musi wycenić wymurowanie ściany z pustaków typu Max, ale nie wie gdzie szukać takich pozycji. Używając programu Norma nie trzeba się wiele natrudzić, aby szybko znaleźć katalog czy konkretne pozycje dotyczące takich robót.

W oknie wyszukiwarki po wpisaniu słów np. pustaki Max i wybraniu odpowiedniej opcji wyszukiwania program wyświetli listę wszystkich pozycji zawierających w sobie materiał o wymienionej wcześniej nazwie.

Źródło: Informatyka w Budownictwie, nr 2 (11) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy