Winbud Kosztorys - import przedmiaru w PDF z innych programów do kosztorysowania
Rys. Chandney Software
System Winbud dostępny jest w dwóch wersjach: Winbud Kosztorys Start oraz Winbud Kosztorys Prof. Pozwala na tworzenie zarówno kosztorysów uproszczonych jak i szczegółowych zgodnie z obowiązującymi przepisami. Można do niego wczytać cenniki różnych wydawców. Podczas tworzenia kosztorysu cały czas jest wgląd w wartość kosztorysu, elementu i pozycji. Zestaw wydruków pozwala uzyskać przedmiar, tabelę elementów, zestawienia RMS, kosztorys ślepy, inwestorski, ofertowy, powykonawczy, wykaz materiałów inwestora oraz wiele innych. Program pozwala na import i eksport kosztorysów z innych programów do kosztorysowania oraz współpracuje z programami do harmonogramowania. Dodatkowo można również wstawić kod z wbudowanej pełnej bazy Wspólnego Słownika Zamówień na stronę tytułową kosztorysu bądź do jego elementu.
Winbud Kosztorys Start to bardzo prosty w obsłudze program do „robienia” kosztorysów. Zawiera katalogi norm budowlanych wraz z opisami technologii robót i założeniami, uzupełnione mechanizmem podpowiadania współczynników korygujących, które mogą być zastosowane do danej pozycji.
Bardziej zawansowanym pakietem jest Winbud Kosztorys Prof. Zawiera poza rozbudowanym programem do kosztorysowania również moduły pozwalające na tworzenie dokumentacji technicznej, sporządzanie planów i szkiców, wspomagające bieżącą kontrolę kosztów prowadzonych inwestycji z podziałem na obiekty i okresy wykonawcze oraz harmonogramowanie na podstawie kosztorysów, kontrolę dostaw i zużycia materiałów na budowie.
W programie znajduje się wiele dodatkowych, zaawansowanych funkcji przydatnych doświadczonym kosztorysantom, takich jak: obliczanie czasu pracy rusztowań, kosztów transportu, przeliczanie norm i cen w przypadku zamiany jednostki, w oparciu o tabelę przeliczników jednostek, tworzenie kosztorysów wzorcowych, automatyczne tworzenie cenników rabatowych, wielowalutowość, wielowariantowość, śledzenie postępu prac przez wprowadzanie obmiarów wykonanych robót w poszczególnych okresach rozliczeniowych, określanie narzutów dla poszczególnych pozycji, automatyczne dopasowywanie stawki roboczogodziny do założonej sumy końcowej kosztorysu, porównywanie kosztorysów, możliwość łączenia kilku pozycji oraz wiele innych.
Winbud Kosztorys przystosowany jest do obsługi importów/eksportów danych z programów kosztorysowych innych producentów, dzięki funkcjom:
- zapisz jako w wybranym formacie programu do kosztorysowania w formie kosztorysu,
- zapisz jako w wybranym formacie programu do kosztorysowania w formie przedmiaru,
- odczyt kosztorysu z wybranego formatu,
- odczyt przedmiaru z wybranego formatu,
- zapisz w formacie PDF.
- import przedmiarów w PDF z najpopularniejszych programów do kosztorysowania, po imporcie można wykorzystać funkcję uzupełniania nakładów z bazy katalogowej;
- korzystanie z cenników internetowych eBistyp z możliwością pobrania cennika (dostępna jest ciekawa oferta cenowa w pakiecie Winbud + eBistyp);
- obsługę formatu FWD (Format Wymiany Danych) do współpracy z najpopularniejszymi programami do kosztorysowania;
- podgląd wartości kosztorysu i ulepszone wyświetlanie założeń szczegółowych i wyszczególnienia robót.
Winbud Kosztorys - obsługa cenników internetowych e-Bistyp
Rys. Chandney Software
Winbud Kosztorys Prof zawiera szablony eksportu danych do MS Excel oraz rozbudowany dodatkowy moduł, pozwalający na wczytywanie kosztorysów zapisanych w formacie PDF. Dostępnych jest również wiele udogodnień pod kątem obróbki wczytanych plików np. automatyczne wstawianie nakładów z bazy KNR do przedmiarów zaimportowanych z innych programów.
Efektem ciągłej pracy nad aktualizacją i poszerzaniem bazy KNR są wprowadzone w przeciągu ostatniego roku kolejne nowe katalogi: KNR 9-22 „Rurociągi z żeliwa sferoidalnego, wcinki, odpowietrzniki, hydranty, zdroje i studnie (wydawnictwo Orgbud-Serwis), KNR 9-23 „Izolacje bitumiczne podziemnych elementów budowli w technologii firmy BASF” (wydawnictwo Orgbud-Serwis, 2012 r.), KNR 9-24 „Ocieplenia ścian i stropów w technologii firmy BASF” (wydawnictwo Orgbud-Serwis, 2012 r.), KNR BC-05 „Roboty budowlane w systemie Murexim (wydawnictwo Bistyp-Consulting, 2010 r.); oraz zaktualizowany katalog NC02 „Roboty budowlane wykonywane w technologiach i materiałach marek Ceresit i Thomsit (Henkel).
Wprowadzane co roku zmiany są wynikiem ścisłej współpracy Chandney Software z użytkownikami. W jej wyniku udostępniono również nowe formy sprzedaży programu. Pierwszą jest leasing we współpracy z Grenke Leasing. Kolejna to dostęp „pay per use” na platformie chmurowej, z każdego miejsca bez konieczności instalacji (również z komputerów Linux/Mac), przy wykorzystaniu platformy Oxycom.
Źródło: Informatyka w Budownictwie, nr 4 (16) 2012