Panasonic i Skanska - współpraca na rzecz Budownictwa 4.0

Ocena: 0
1144

Innowacje i cyfryzacja napędzają rozwój praktycznie każdego sektora gospodarki, w tym branży budowlanej. Dzięki nowoczesnym technologiom architekci coraz powszechniej rezygnują z rysunków technicznych na rzecz cyfrowych modeli 3D.

Aby jednak myśleć o rzeczywistym rozwoju i szybszej realizacji projektów, technologie muszą wyjść ze sterylnych biur i wkroczyć na place budowy.

Technologie wychodzą ze sterylnych biur

Skanska, jeden w liderów w branży budowlanej i deweloperskiej, od kilku lat stawia sobie za cel przeprowadzenie transformacji w kierunku Budownictwa 4.0. Pierwszym etapem tej transformacji jest wprowadzenie inteligentnych narzędzi pracy i digitalizacja wszystkich działań operacyjnych. Z tego powodu firma nawiązała współpracę z Panasonic, producentem specjalistycznych tabletów i notebooków z linii Toughpad i Toughbook. Urządzenia te pojawiły się zarówno w wybranych biurach, jak i w terenie, co pozwoliło firmie zmniejszyć ilość dokumentacji papierowej, usprawnić i uporządkować przepływ informacji, a co najważniejsze - w pełni wykorzystać zalety zintegrowanego podejścia do realizacji projektów, jakim jest stosowana przez firmę Skanska metodologia BIM.

Zintegrowane podejście do realizacji projektów

Założeniem metodyki BIM, czyli zarządzania informacją o projekcie, jest zapewnienie wszystkim uczestnikom procesu inwestycyjnego - począwszy od projektanta, poprzez inżynierów, podwykonawców, a na inwestorze kończąc - dostępu do informacji na temat projektu, m.in. jego modelu przestrzennego oraz wszelkich informacji na temat materiałów, kosztów czy harmonogramu prac. Dzięki temu wymiana różnorodnych danych jest sprawniejsza, co w znacznym stopniu przyspiesza budowę i ułatwia jej koordynację.

O ile jednak technologia BIM od kilku lat jest standardem w biurach projektowych firmy Skanska, o tyle dostęp do niej na budowie do niedawna był wyzwaniem. Inżynierom w terenie brakowało narzędzia, które zapewniłoby im dostęp do danych cyfrowych i byłoby przystosowane do pracy w rożnych warunkach atmosferycznych, odporne na upadki, wstrząsy czy pył.

Zarządzanie elektroniczną dokumentacją i oprogramowanie BIM

Takim narzędziem okazały się wzmocnione tablety Panasonic. Skanska wdrożyła u siebie 100 jednostek Toughpad FZ-G1, które zostały dostosowane do przetrzeb firmy i wyposażone w specjalistyczne aplikacje, między innymi do zarzadzania elektroniczną dokumentacją oraz oprogramowanie BIM. Dzięki temu inżynierowie na placach budowy mają wgląd do bieżących informacji o realizowanym projekcie i mogą je z łatwością aktualizować.

Tablety stanowią obecnie dla inżynierów narzędzie pracy i komunikacji ze współpracownikami zarówno w biurze, jak i w terenie.

Przenośne biuro na placu budowy

O wyborze urządzeń Panasonic w dużej mierze zadecydowała ich wzmocniona obudowa. Model FZ-G1 należy do rozwiązań klasy fully rugged i został zaprojektowany tak, by spełnić wymagania pracy na budowie. Obudowa ma antypoślizgowe wykończenie, jest wodoszczelna i odporna na pył. Systemy antywstrząsowe sprawiają, że tablet wytrzymuje upadek z wysokości do 180 cm. Zniesie także skrajne temperatury, opady deszczu czy śniegu i może być bez problemu obsługiwany w grubych rękawicach roboczych.

W terenie zaletą Toughpada jest również czytelny, 10,1-calowy ekran WUXGA (1920x1200) o wysokiej jasności (do 800 cd/m²). Pozwala na przeglądanie dokumentacji i obrazów w jakości HD nawet przy bardzo intensywnym świetle. Ekran jest przy tym wystarczająco duży do wyświetlania rysunków technicznych, planów i schematów.

Kolejnym kluczowym kryterium wyboru urządzenia był pełnowymiarowy system operacyjny oraz odpowiednia moc obliczeniowa. FZ-G1 jest wyposażony w system Windows 10 Pro i procesor Intel Core i5, co umożliwia pracę w środowisku Microsoft, jak również korzystanie ze specjalistycznych aplikacji. W efekcie tablet może zastąpić komputer stacjonarny.

Jeszcze więcej danych

"Dla naszej firmy największym wyzwaniem był dostęp do informacji projektowych, zastąpienie dokumentacji papierowej wersją elektroniczną. Szukaliśmy na rynku rozwiązania, które zapewniałoby wydajność notebooka, a jednocześnie mogło być wykorzystywane na budowie. Tablety Panasonic nam to umożliwiły i co ważne, zostały w pełni dostosowane do naszych wymagań. Dzięki nim usprawniliśmy przepływ informacji i co za tym idzie realizację prac budowlanych" - mówi Aleksander Szerner, Manager of Digitalization and Smart Equipment Technology w Skanska S.A., President of BIM for Polish Construction Association.

Połączone siły Panasonic i Leica Geosystems

Oprócz Toughpadów w wersji zaprojektowanej przez Panasonic, pracownicy terenowi firmy Skanska korzystają też z 50 tych samych modeli FZ-G1 w wersji Leica CS35. Jest to rozwiązanie opracowane przez firmę Leica Geosystems specjalnie na potrzeby ekip geodezyjnych.

"Rozszerzyliśmy portfolio produktów o Toughpad Panasonic z myślą o najbardziej wymagających klientach. Łącząc tak wydajny, wytrzymały i stosunkowo duży tablet ze specjalistycznym oprogramowaniem geodezyjnym otrzymaliśmy prawdopodobnie najlepsze w swojej klasie urządzenie do pracy na placu budowy. Zaoferowaliśmy to połączenie firmie Skanska, mając pewność, że spełni ono jej oczekiwania" - mówi Marcin Puciłowski, Dyrektor Handlowy w Leica Geosystems.

Najlepsze w swojej klasie narzędzie dla geodetów

Podstawą tabletu Leica CS35 jest Toughpad FZ-G1, a jego wyposażenie stanowi profesjonalne oprogramowanie Leica Captivate. Służy ono do wizualizacji i gromadzenia danych z instrumentów pomiarowych wykorzystywanych na placu budowy, w tym MultiStation i tachimetrów. Rozwiązanie daje dostęp do ogromnej ilości materiałów oraz możliwość zarządzania nimi. Pozwala też na wizualizację realistycznych modeli 3D.

Połączenie oprogramowania Leica z dużym ekranem dotykowym tabletu Panasonic umożliwia szybkie i wygodne przetwarzanie danych. Pozwala na wyświetlanie informacji pomiarowych i projektowych we wszystkich wymiarach, w tym modeli 3D z instrumentów pomiarowych Leica, a także wizualizację skanów pochodzących z tachimetrów i skanerów laserowych. W efekcie gromadzenie i modelowanie danych w terenie jest proste, intuicyjne i szybkie.

Błyskawiczne wdrożenie

Implementacja urządzeń Panasonic w Skanska trwała zaledwie trzy miesiące. Zakupione urządzenia, czyli 100 modeli Toughpad FZ-G1 jest wykorzystywanych przez pracowników mobilnych przemieszczających się między biurem a placem budowy - inżynierów, kierowników robót oraz majstrów.

Z kolei 50 modeli Leica CS35 trafiło w ręce geodetów pracujących w terenie. Dzięki intuicyjnej obsłudze tabletów firma nie musiała korzystać ze szkoleń przygotowawczych, a pracownicy szybko przyzwyczaili się do nowych urządzeń.

"Branża budowlana w Polsce to ogromny sektor, który przechodzi zmiany i potrzebuje nowych rozwiązań. Z tego względu jest to dla nas bardzo atrakcyjny rynek" - przyznaje Jacek Wielgus, Partner Account Manager - CEE Region w Panasonic. "Współpraca z takimi partnerami, jak Skanska oraz Leica Geosystems, które nie tylko są otwarte na wdrażanie innowacji, ale też same je tworzą pozwala nam lepiej zrozumieć rynek i rozwijać nasze produkty we właściwym kierunku. To korzyść nie tylko dla naszych firm, ale dla całej branży" - dodaje Jacek Wielgus.

Źródło i zdjęcie: Skanska

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy