Nowe możliwości poruszania się w budynku

Ocena: 0
347
Firma Schindler, producent wind, schodów i chodników ruchomych 25 maja br. zaprezentowała w Warszawie nowoczesną technologię PORT, stwarzającą nowe możliwości w projektowaniu architektury i bezpieczeństwa użytkowania wind.

Widocznym elementem technologii PORT firmy Schindler jest futurystyczny interfejs
Fot. Schindler


Widocznym dla użytkownika windy elementem technologii PORT jest interfejs umieszczony w punktach dostępu, np. przy bramkach wejściowych lub w holach przy windach. Za ekranem dotykowym kryje się system, zdolny nie tylko do wyznaczania optymalnej trasy do każdego miejsca w budynku, ale również zapamiętywania nawyków i uczenia się, w jaki poszczególni użytkownicy zwykle się poruszają. Dzięki zebranym informacjom technologia PORT instruuje windy, schody ruchome oraz punkty dostępu w całym budynku, jak szybko i bezpiecznie przetransportować konkretnego użytkownika do celu.

Interfejsy systemu mogą także pełnić funkcje komunikacyjną. W sytuacjach awaryjnych każdy interfejs może wyświetlać instrukcje dotyczącą ewakuacji. Dodatkowo system może automatycznie uruchomić wszystkie windy na danym obszarze, aby szybko i bezpiecznie ewakuować wszystkich pasażerów.

PORT można zastosować z minimalnym zakłóceniem normalnej eksploatacji. System łatwo instaluje się w maszynowniach wind, obok już istniejących mechanizmów kontroli. Ponieważ system optymalizuje wykorzystanie windy, znacznie zwiększa się pojemność transportowa budynku oraz oszczędność energii, a to z kolei pozwala na uzyskanie dla budynków certyfikatu LEED lub BREEAM.

Źródło: Informatyka w Budownictwie, nr 3 (12) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy