Kosztorysowanie według Sekocenbudu

Ocena: 0
1990

Kolejny producent i kolejny użytkownik programów do kosztorysowania. W tym artykule krótko opisujemy zalety systemu SeKo Prix oraz przybliżamy wybranego użytkownika, a jest nim firma Tamex Obiekty Sportowe S.A.

Stadion Lekkoatletyczny im. Z. Krzyszkowiaka w Bydgoszczy, jedyny w Polsce obiekt z certyfikatem IAAF Class 1. Wykonawcą jest firma Tamex Obiekty Sportowe S.A.
Fot. Tamex Obiekty Sportowe

SeKo Prix posiada wszystkie cechy, którymi powinien charakteryzować się nowoczesny program kosztorysowy. Pozwala na sporządzenie wszelkich rodzajów kosztorysów, na każdym etapie realizacji inwestycji swobodnie łącząc ze sobą szczegółową i uproszczoną metodę kosztorysowania. Oferuje wiele form prezentacji kosztorysu, w tym przedmiar, widoki mieszane oraz zaawansowanie robót. Posiada aktualizowaną na bieżąco bazę normatywną (ponad 270 katalogów KNNR, KNR, TZKNBK i innych), Wspólny Słownik Zamówień (CPV).

Ważną kwestią jest zapewnienie szybkiej i wygodnej obsługi. Przy projektowaniu interfejsu użytkownika zwrócono szczególną uwagę na jego intuicyjność i wygodę. Obsługa jest łatwa, a sposób zaprojektowania poszczególnych ekranów pozwala na szybką i wydajną pracę. Wiele z funkcji programu można wywoływać korzystając zarówno z myszy, jak i skrótów klawiaturowych. W trakcie pracy z kosztorysem można wykorzystywać dowolne z jego widoków (strukturalny – drzewiasty, formuła I, formuła II, przedmiar). Dzięki temu każdy z użytkowników może dostosować sposób pracy z programem do własnych wymagań. Ważną innowacją jest system „inteligentnych filtrów” znacznie ułatwiający pracę z dużymi zestawami danych takimi jak baza katalogów normatywnych czy znajdujące się w programach cenniki.

Tworzenie kosztorysów nierozerwalnie związane jest z korzystaniem z baz cenowych, również tych o najwyższym stopniu agregacji (ceny obiektów). SeKo Prix gwarantuje bezproblemową współpracę nie tylko ze wszystkimi bazami cenowymi Sekocenbud, współpracują również z cennikami wydawanymi przez inne firmy oraz pozwalają na tworzenie własnych baz cenowych. Niezwykle użyteczna jest jednoczesna możliwość wyceny kosztorysu na podstawie wielu uzupełniających się cenników, według hierarchii ustalonej przez użytkownika. Istnieje możliwość pobierania pełnych struktur z cenników obiektów.

SeKo Prix pozwala na bezproblemową komunikację z innymi programami kosztorysowymi poprzez zapis i odczyt uniwersalnego formatu kosztorysowego .ath. Chcąc przekazać wyniki swojej pracy osobom nie posiadającym programu kosztorysowego można skorzystać z wielu formatów eksportu (pdf, xls, xml, rtf, jpg, csv, odt, tiff, bmp, txt, ods).

Unikalną funkcją programu SeKo Prix jest obsługa przetargów. Program pozwala na porównywanie kosztorysów ofertowych z kosztorysem inwestorskim już na poziomie pojedynczej pozycji. Oczywiście efekty tego porównania można wydrukować lub zapisać do jednego z formatów eksportu używanych przez SeKo Prix: .html, .doc oraz .xls.

Tworząc SeKo Prix nie zapomniano o osobach, które zajmują się weryfikacją kosztorysów. Specjalnie dla nich stworzono funkcję porównywania pozycji znajdujących się w kosztorysie z pozycjami zawartymi we wzorcowej bazie normatywnej. Analizowane są zmiany nakładów, jednostek miary jak również opisów pozycji.

Program SeKo Prix wykorzystywany jest nie tylko przez kosztorysantów. Cieszy się dużą popularnością między innymi wśród osób zajmujących się szacowaniem wartości nieruchomości oraz w branży ubezpieczeniowej. Właśnie dla potrzeb ubezpieczeń powstała rozszerzona wersja programu SeKo Prix Plus.

Tamex Obiekty Sportowe
Firma Tamex Obiekty Sportowe S.A. z Warszawy została założona w 1999 roku. Pracuje w niej 45 osób. Prezesem jest Konrad Sobecki, a wiceprezesem Andrzej Wójcik.

Tamex Obiekty Sportowe specjalizuje się w budowie obiektów sportowych na terenie całego kraju. W zakres działalności firmy wchodzi kompleksowe wykonawstwo obiektów sportowych, od koncepcji, przez wykonanie projektu, do realizacji „pod klucz” wraz z wyposażeniem. Firma wykonuje zarówno obiekty zewnętrzne, takie jak boiska piłkarskie, stadiony lekkoatletyczne, boiska wielofunkcyjne, korty tenisowe i bieżnie, jak również hale sportowe i tenisowe.

Wśród zrealizowanych inwestycji są obiekty: certyfikowane przez FIFA – boisko treningowe KP Legia Warszawa, OSiR Warszawa Targówek, Centrum Treningowe Euro 2012 w Sulejówku, boisko trentowe Hutnika Kraków, OSiR Malbork, Narodowy Stadion w Gdyni, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tarnowie Podgórnym; obiekty certyfikowane przez IAAF: Stadion Lekkoatletyczny im. Z. Krzyszkowiaka w Bydgoszczy, stadiony lekkoatletyczne COS OPO w Spale i Zakopanem; obiekt certyfikowany przez FIH – boisko do gry w hokeja na trawie w Środzie Wielkopolskiej.

Wśród pozostałych realizacji można wymienić: przebudowę, remont i modernizację stadionu MOSiR w Mielcu, przebudowę hali lekkoatletycznej w Łodzi, budowę Centrum Turystyki i Rekreacji – Kraina Bez Barier w Poddębicach, przebudowę boiska z zapleczem w Regionalnym Centrum Sportowo–Rekreacyjnym w Brzegu.

W „swojej pracy” Tamex Obiekty Sportowe wykorzystuje program SeKo zakupiony w 2003 roku i zaktualizowany w 2011 roku do wersji SeKo Prix 6.1. Firma jest posiadaczem dwóch licencjonowanych kopii programu. Aktualnie korzystają z niego dwie osoby.

Fot. Tamex Obiekty Sportowe

Sławomir Wilski
Tamex Obiekty Sportowe S.A.

Dużym atutem, który miał wpływ na wybór programu SeKo Prix jest łatwy import baz cenowych. Interfejs programu jest bardzo czytelny i intuicyjny, łatwy do opanowania nawet w przypadku niedoświadczonych użytkowników, o czym wielokrotnie się przekonałem. Dużym atutem jest również możliwość czytania i zapisywania kosztorysów do formatu .ath, rozpoznawanego przez inne programy do kosztorysowania. Zastosowany algorytm precyzyjnie odczytuje wartości pozycji, tak jak w kosztorysach oryginalnych.

Bardzo dobrze rozbudowana baza katalogów umożliwia praktycznie wycenę każdej roboty. Łatwy transfer kosztorysu do formatu .pdf umożliwia odczyt osobom nie posiadającym programu kosztorysowego. Bogaty zestaw formatów widoku kosztorysu, możliwość tworzenia kosztorysów na różnych poziomach agregacji, umożliwia sprawne wykonanie wycen szczegółowych jak również szacunkowych, które są coraz częściej wymagane przez inwestorów. W wersji 6.1 producent wprowadził nowy typ wydruku, między innymi w kolorze, co sprawia, że szata graficzna jest czytelniejsza, a zarazem ładniej wygląda i staje się bardziej profesjonalna. Program aktualizowany jest dwa razy do roku. Producent dba o systematyczną rozbudowę katalogów oraz wprowadza i modyfikuje zastosowane funkcje korzystając z opinii użytkowników.

Ważną sprawą jest fakt, że wszystkie wersje programu czytają kosztorysy w formacie macierzystym sko. W przypadku programów innych producentów nie jest to takie proste i oczywiste.

OWEOB Promocja organizuje regularnie szkolenia, na swojej stronie internetowej publikuje przydatne informacje i dodatkowe aktualizacje oprogramowania. W trakcie wieloletniej współpracy wiele razy kontaktowałem się z producentem i bez problemu uzyskiwałem potrzebne informacje dotyczące programu SeKo oraz baz cenowych.

Źródło: Informatyka w Budownictwie, nr 3 (12) 2011

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy