Kolejna aktualizacja programu Edbud

Ocena: 0
1812

Edbud Kosztorys 3.21.0. Zbiorczy kosztorys inwestorski
Rys. MTM Digital


Od momentu wydania poprzedniego numeru „Informatyki w Budownictwie” – 2/2009 ukazała się kolejna aktualizacja programu Edbud. Poniżej opisujemy najważniejsze nowe opcje jakie znalazły się w programie.

Najważniejsze zmiany dotyczą wydruku. Obecnie z programu Edbud można otrzymać kompletny wydruk kosztorysu inwestorskiego – wydruk zbiorczy, zgodny z wymaganiami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 18 maja 2004 r., składający się z następujących elementów:
  • strony tytułowej, z możliwością umieszczenia loga firmy,
  • ogólnej charakterystyki obiektu lub robót, zawierającej krótki opis techniczny wraz z istotnymi parametrami, które określają wielkość obiektu i robót,
  • przedmiaru robót,
  • kalkulacji uproszczonej,
  • tabeli wartości elementów scalonych, sporządzonej w postaci sumarycznego zestawienia wartości robót określonych przedmiarem robót, łącznie z narzutami kosztów pośrednich i zysku, odniesionych do elementu obiektu lub zbiorczych rodzajów robót,
  • załączników: założenia wyjściowe do kosztorysowania; kalkulacje szczegółowe cen jednostkowych, analizy indywidualne nakładów rzeczowych oraz analizy własne cen czynników produkcji i wskaźników narzutów kosztów pośrednich i zysku.
W praktyce, często bywa tak, że kosztorys inwestorski nie zawiera wszystkich tych elementów, zazwyczaj brakuje przedmiaru robót (uważa się go za część kalkulacji inwestorskiej i nie wyodrębnia w tym opracowaniu) oraz kalkulacji szczegółowej cen jednostkowych robót.



Edbud Kosztorys 3.21.0. Raport wyceny kosztorysu
Rys. MTM Digital


W wyniku porozumienia z firmą Datacomp, producentem programu do kosztorysowania Zuzia, nowa wersja programu Edbud Kosztorys została wzbogacona o filtr importu kosztorysów z tego programu. Jednocześnie firma MTM Digital udostępniła swój format, co daje możliwość importu kosztorysów z programu Edbud Kosztorys do programu Zuzia. Dzięki bezproblemowej współpracy i wymianie danych wielu klientów na pewno zaoszczędzi dużo cennego czasu.

Kolejne udogodnienie dotyczy zapamiętywania i wczytywania globalnych narzutów użytkownika. Użytkownik może wprowadzić własne wzorcowe narzuty i – używając przycisku „Zapisz” w oknie „Narzuty” – zapisać je, a następnie wczytać w dowolnym kosztorysie.

Bardzo przydatną dla osób, które trudnią się robieniem kosztorysów na zamówienie może okazać się opcja „Raport wyceny kosztorysu”. Użytkownik może obliczyć cenę za stworzenie kosztorysu w dwojaki sposób: licząc jako procent od wartości lub jako ilość pozycji razy cena za pozycję i przedstawić wycenę swojemu zleceniodawcy.


Edbud Kosztorys 3.21.0. Zapisywanie domyślnej struktury narzutów

Rys. MTM Digital


W oknie „Obmiar pozycji” dodana została możliwość wprowadzania dodatkowego komentarza przez użytkownika. Komentarz ten nie jest pokazywany na wydruku, natomiast jest widoczny dla użytkownika z poziomu programu i może stanowić cenną pomoc dla osoby tworzącej wyliczenia przedmiarowe.

MTM Digital w nowej wersji Edbudu umożliwił także Import cen BCM (Biuletyn cen modernizacji i remontów firmy OWEOB Promocja). Cennik ten zawiera zróżnicowane wskaźniki cenowe na roboty modernizacyjne (remontowe), które można stosować do wyceny kosztów remontów czy modernizacji obiektów budowlanych. Informacje cenowe (wskaźniki) w tym cenniku określono na różnym poziomie agregacji.

Baza katalogów nakładów rzeczowych powiększyła się o nowy KNR – 9-19 „Osuszanie zawilgoconych lub zalanych wodą pomieszczeń w technologii firmy Belfor”, wydany przez firmę Orgbud-Serwis.

Źródło: Informatyka w Budownictwie, nr 3 (4) 2009
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy