BIM w Normie EXPERT - przeglądarka projektów 3D w procesie przedmiarowania robót

Ocena: 0
2916

Początek roku 2018 przyniósł nową wersję programu Norma EXPERT, która zawiera wbudowaną przeglądarkę projektów w technologii BIM (ang. Building Information Modeling) i umożliwia bezpośrednie zliczanie ilości robót z projektu wprost do kosztorysu. Takie rozwiązanie daje dużo więcej możliwości współpracy projektantom, architektom, konstruktorom inwestorom oraz wykonawcom w zakresie wymiany informacji o planowanych lub realizowanych robotach budowlanych.

Program Norma umożliwia wczytywanie plików w formacie IFC. Po zaimportowaniu projektu, w przeglądarce otrzymamy zwizualizowany model 3D oraz strukturę obiektu stworzonego w technologii BIM zgodnie z przyjętym przez projektanta standardem: podziałem na budowy, budynki, kondygnacje, elementy rodzin, oraz listę jego poszczególnych elementów.

Dzięki odpowiednio zaprojektowanym obiektom z modelu można uzyskać pełną wiedzę na temat wszystkich elementów konstrukcyjnych (np. słupów, belek, fundamentów), architektonicznych (np. stropów, ścian czy stolarki), a nawet o wyposażeniu (np. mebli czy urządzeń).  Takie dane przydadzą się z pewnością kosztorysantowi, kiedy będzie tworzył przedmiar robót, a następnie wyceniał kosztorys.

Dla wybranego "obiektu" w projekcie np. dachu, zapisanych jest wiele parametrów i to daje możliwość łatwego dostępu do właściwego wymiaru, który zostanie użyty do wyliczenia ilości robót.

Dodatkowym atutem Normy EXPERT jest możliwość szybkiego reagowania na ewentualne zmiany w dokumentacji projektowej poprzez wczytywanie tych zmian wprost do przedmiaru. Norma EXPERT zawiera wbudowany mechanizm aktualizacji danych z projektów BIM.

Zawarta w programie Norma EXPERT przeglądarka projektów w technologii BIM stwarza nowe możliwości w zakresie przedmiarowania i kosztorysowania robót budowlanych. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z przedstawionym mechanizmem oraz do aktualizacji programu, która umożliwi wykorzystanie przeglądarki projektów 3D.

Więcej informacji znajda Państwo na stronie www.ath.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy